„Apple“ kelias link 100 % žalių duomenų centrų

Apple

Pastarajame tinklaraščio įraše apžvelgėme, kiek elektros energijos sunaudoja duomenų centrai, ir trumpai užsiminėme, ką daro didžiosios bendrovės, kad jų centrai būtų kuo efektyvesni. Šįkart siūlome detaliau pažvelgti į „Apple“ – bendrovė skelbiasi, kad šiemet pasiekė tikslą ir visi jos duomenų centrai 100 % aprūpinami elektros energija iš atsinaujinančių išteklių. Palyginimui, 2010 metais šis rodiklis siekė vos 35 %.

Toks progresas nestebina, kai sužinai, jog už bendrovės aplinkai draugiškų iniciatyvų stovi Lisa Jackson, buvusi JAV Aplinkos apsaugos agentūros vadovė. Ji prižiūrėjo, kaip buvo sprendžiama „Deepwater Horizon“ naftos platformos avarijos krizė.

Tad, ką daro „Apple“, kad galėtų užtikrintai sakyti, jog visos per jos ekosistemą keliaujančios nuotraukos, „Facetime“ pokalbiai, trumposios žinutės, programėlės neteršia gamtos? Atsakymas priklauso nuo duomenų centro vietos. Pavyzdžiui, Niuarko (Kalifornija) centras didžiąją dalį energijos gauna iš vėjo jėgainių.

Prainvilio (Oregonas) duomenų centras pasitelkė kur kas įdomesnį sprendimą. Iki šiol didžiąją dalį energijos jam gamino vėjo jėgainės, tačiau bendrovė pamažu pereina prie mažos hidroelektrinės. „Apple“ iškas 800 metrų kanalą, kuris nukreips vandenį iš šalia esančio irigacinio kanalo. Vanduo pratekės pro hidroelektrinės turbiną, kuri gali sugeneruoti 3-5 MW elektros energijos, ir bus grąžinamas atgal į irigacinį kanalą. Likusius elektros energijos poreikius bendrovė tenkins nuosavu saulės energijos parku.

Dalyje savo duomenų centrų „Apple“ naudoja ir inovatyvias bioceles „Bloom Box“, kurios atsinaujinančius išteklius paverčia į elektros energiją, neišskirdamos aplinkai kenksmingų medžiagų. Pavyzdžiui, Šiaurės Karolinos duomenų centre šios biocelės sugeneruoja tiek elektros energijos, kad jos pakaktų aprūpinti 14 tūkst. gyvenamųjų namų.

Kaip ir anksčiau rašėme, duomenų centro temperatūros palaikymas yra viena iš labiausiai elektros energijai rajų veiklų. Rino (Nevada) esantį duomenų centrą „Apple“ vėsina šalia plytinčios dykumos oru. Jį milžiniški ventiliatoriai traukia per filtrų sieną ir siunčia link visų tarnybinių stočių. Kaip pastebėjo ši centrą aplankęs „Wired“ žurnalistas, dažniausiai to pakanka, kad patalpose būtų palaikoma 26 laipsnių pagal Celsijų temperatūra. Pačiomis karščiausiomis dienomis „Apple“ būna priversta orą papildomai vėsinti vandens garais.

Įdomu tai, kad „Apple“ dizaino filosofija matoma net ir jos duomenų centruose, kurių dažniausiai niekas kitas, išskyrus bendrovės darbuotojus, nemato. „Wired“ žurnalistas pastebėjo, kad jo aplankytas duomenų centras buvo papuoštas terakota panelėmis, sukuriančioms dykumų namelio įvaizdį. Centro viduje pakabintos milžiniškos nuotraukos, vaizduojančios smulkias „iPhone“ ir kitų „Apple“ įrenginių detales. Tarnybinių stočių patalpos taip pat stokoja industrinio pojūčio, pavyzdžiui, durys į serverių patalpas pagamintos iš matinio stiklo, o aušinimo sistema sukelia daug mažesnį triukšmą nei įprastai ir nereikalauja ausų kištukų.

Virtualiai apsilankyti viename iš „Apple“ duomenų centrų galite pažiūrėję šį NBC reportažą:

About Baltneta

Parašykite komentarą